Eaton NEMA Fusible Str, Size 0,208V Coil, 1 Enc ECN1601EAB-R63/B
NEMA Fusible Str, Size 0,208V Coil, 1 Enc (Discontinued)
  • Mfr # ECN1601EAB-R63/B
  • Zoro # G6365344
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ECN1601EAB-R63/B
Country of Origin
United States
Dimensions
NEMA Size
0
Overall Depth
30.7 in
Overall Width
12.1 in
Overall Height
11.1 in
Details
Item
NEMA Combination Starter
Amps AC
18
Max. Motor Voltage
250V AC
Coil Volts
208V AC
Fuse Clip Type
RK5-250V AC
Enclosure NEMA Rating
1
Auxiliary Contact Form
1NO
Short Circuit Protection
Fusible Disconnect
Overload Relay Amp Setting
1 to 5A
Operator
Push Button
Trip Class
10/20/30
Pilot Light
No
Control Transformer
No
Standards
UL E1491
HP @ 3 Phase - 480V
5 hp
Hz
60
HP @ 3 Phase - 240V
3 hp
Control Transformer Voltage
208V AC Primary, 120V AC Secondary
Number of Poles
3
Maximum Voltage Rating
600V AC
Frequency
60 Hz
Electrical Operating Durability
Number of Terminals
3
Minimum Overload Relay Current Setting
1 A
Terminal Connection Type
Screw Terminals
IP Rating
IP20
Phase
Three
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
5 hp
Series
Freedom
Reversing Capability
Non-Reversing
For Fuse Class
Class R
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
Number of Auxillary Contacts
1
Overload Protection Type
Electronic
Includes Control Transformer
Yes
Resistance Properties
Impact Resistant, Tamper Resistant
Includes Pilot Light
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Mounting Style
Through Panel
NEMA Enclosure Rating
Coil Voltage
208V AC
Starter Style
NEMA
Current AC
18 A
Maximum Overload Relay Current Setting
5 A
Description
NEMA Combination Starter, Coil Voltage 208V AC, Current AC 18 A, Maximum Voltage Rating 600V AC, NEMA Enclosure Rating 1, NEMA Size 0, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Auxiliary Contact Form 1NO, Short Circuit Protection Fusible Disconnect, Includes Control Transformer Yes, Trip Class 10/20/30, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 3 hp, Control Transformer Voltage 208V AC Primary, 120V AC Secondary, Series Freedom, Terminal Connection Type Screw Terminals