  • Mfr # AN59DN0E5E020
  • Zoro # G3712974
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AN59DN0E5E020
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
NEMA Size
1
Product Length/Depth
4.98 in
Overall Depth
4.98 in
Overall Width
6.7 in
Overall Height
7.1 in
Details
Item
NEMA Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
Standards
CE, CSA, UL Listed
Includes
Class 20 Solid State Ambient-Compensated Overload Relay and Instantaneous Magnetic Trip Mechanism
HP @ 1 Phase - 230V
3 hp
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Enclosure Type
Open
Weight
10.36 lb
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control starter
Overload Relay
C440 electronic
Special Features
With C440 EOLR standard feature set, SEL reset, SEL class (10a, 10, 20, 30)
Operator
None
Starter Style
NEMA
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Overload Protection Type
Electronic
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Auxiliary Contact Module Capacity
6
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
10 hp
Mounting Style
Surface
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Trip Class
10A/10/20/30
Mounting Postion
Horizontal
Series
Freedom
Phase
Three
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
4 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Maximum Overload Relay Current Setting
20 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Frequency
60 Hz
Current AC
27 A