  • Mfr # 10250T121-2
  • Zoro # G5230023
Color
Black
Contact Rating
10A @ 600V AC
Contact Form
2NO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T121-2
Size
30 mm
Product Length/Depth
1 in
Product Height
1 in
Product Width
1 in
Product Diameter
2.5 in
Overall Height
1 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Mushroom Head Diameter
40 mm
Overall Width
1 in
Overall Depth
1 in
Details
Item
Mushroom Head Push Button
Color
Black
Contact Rating
10A @ 600V AC
Contact Form
2NO
Type of Operator
40mm Mushroom Head
Chrome Plated Zinc Die Cast
Type
Pushbutton
Actuator material
Plastic
Rating
NEMA 4
Bus material
Zinc die cast
Contact configuration
Actuator
Mushroom
Certifications
CSA Certified
Momentary
Degree of protection
NEMA 3R
Push Button Style
Mushroom Head
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Description
Mushroom Head Push Button, 30 mm, Momentary Action, 40mm Mushroom Head Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 2NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Black, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal