  • Mfr # 10250T31B
  • Zoro # G5229856
Color
Black
Contact Form
1NO/1NC
Type of Operator
Extended Button
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
10250T31B
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Product Width
2 in
Product Length/Depth
3 in
Product Height
2 in
Overall Width
2 in
Overall Height
2 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
3 in
Details
Item
Extended Push Button Operator
Color
Black
Contact Form
1NO/1NC
Type of Operator
Extended Button
Contact Rating
10A @ 600V AC
Type
30.5 mm, Heavy-Duty
Actuator color
Rating
NEMA 3R
Certifications
UL Listed
Actuator
Extended
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
Push Button Style
Extended
Description
Extended Push Button Operator, 30 mm, Momentary Action, Extended Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Black, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal