  • Mfr # 10250T17213-53
  • Zoro # G5229612
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T17213-53
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Length/Depth
3 in
Product Width
2 in
Product Height
2 in
Overall Width
2 in
Mushroom Head Diameter
65 mm
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
3 in
Overall Height
2 in
Color
Red
Legend
Emergency Stop
Type of Operator
65mm Mushroom Head
Contact Form
1NO
Basic Material
Contact Rating
10A @ 600V AC
Push Button Operators
Type
Pushbutton
Bezel Material
Actuator
Jumbo mushroom
Contact configuration
1 NO
Actuator material
Anodized aluminum
Actuator color
Degree of protection
NEMA 12
Inscription
EMERGENCY STOP
Rating
NEMA 3
Bus material
Zinc die cast
Certifications
UL Listed
Push Button Style
Mushroom Head
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Description
Mushroom Head Push Button, 30 mm, Momentary Action, 65mm Mushroom Head Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Red, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend Emergency Stop, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal