  • Mfr # 10250T33
  • Zoro # G5229926
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
metal
Color
Red
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
CE, CSA, UL Listed
Contact Rating
10A @ 600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
10250T33
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Product Height
2 in
Product Width
2.5 in
Product Length/Depth
3.5 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Width
2.5 in
Overall Height
2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
3.5 in
Mushroom Head Diameter
65 mm
Details
Item
Mushroom Head Push Button
Material
metal
Color
Red
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
CE, CSA, UL Listed
Contact Rating
10A @ 600V AC
IP Rating
IP65
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
Action
Momentary
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Legend
Emergency Stop
Number of Operators
1
Head Material
Legend/Background Color
White/Red
Type of Operator
65mm Mushroom Head
Basic Material
Contact Form
1NO/1NC
Features
Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Product Type
Push Button Operators
Type
Pushbutton
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
Operating Mode
Momentary
Compliances
CE Marked
Contact configuration
1 NO-1 NC
Series
10250T
Rating
NEMA 4
Actuator
Jumbo mushroom
Degree of protection
NEMA 3R
Illumination
Non-illuminated
Bus material
Zinc die cast
Inscription
EMERGENCY STOP
Certifications
UL Listed
Actuator material
Anodized aluminum
Actuator color
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Operator Material
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Legend Background Color
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Head Color
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Legend Color
White
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Illumination
Non-Illuminated
Push Button Style
Mushroom Head
Number of Indicator Lights
0
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
Description
Mushroom Head Push Button, 30 mm, Momentary Action, 65mm Mushroom Head Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Red, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend Emergency Stop, Legend/Background Color White/Red, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp