  • Mfr # 10250T124-2
  • Zoro # G5229971
Color
Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T124-2
Size
30 mm
Product Height
1 in
Product Diameter
2.5 in
Product Length/Depth
1 in
Product Width
1 in
Mushroom Head Diameter
40 mm
Overall Depth
1 in
Overall Height
1 in
Overall Width
1 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Color
Yellow
Contact Form
2NO
Type of Operator
40mm Mushroom Head
Contact Rating
10A @ 600V AC
Product Type
Push Button Operators
Type
Pushbutton
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
Degree of protection
NEMA 3R
Contact configuration
2 NO
Bus material
Zinc die cast
Actuator material
Plastic
Actuator
Mushroom
Certifications
UL Listed
Rating
NEMA 3
Push Button Style
Mushroom Head
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Description
Mushroom Head Push Button, 30 mm, Momentary Action, 40mm Mushroom Head Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 2NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Yellow, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal