  • Mfr # 10250T174-3
  • Zoro # G5230127
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
metal
Color
Yellow
Action
Momentary
Terminal Connection
Screw Clamp
Type of Operator
65mm Mushroom Head
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
10250T174-3
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Height
3.253 in
Product Width
2.02 in
Product Length/Depth
2.313 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Height
3.25 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Width
2.02 in
Mushroom Head Diameter
65 mm
Overall Depth
2.31 in
Details
Item
Mushroom Head Push Button
Material
metal
Color
Yellow
Action
Momentary
Terminal Connection
Screw Clamp
Type of Operator
65mm Mushroom Head
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Standards
CE, CSA, UL Listed
Number of Operators
1
Legend
No Legend
Basic Material
Features
Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Contact Rating
10A @ 600V AC
IP Rating
IP65
Head Material
Contact Form
2NC
Product Type
Push Button Operators
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
Type
Pushbutton
Actuator material
Anodized aluminum
Series
10250T
Illumination
Non-illuminated
Bus material
Zinc die cast
Certifications
CSA Certified
Operating Mode
Actuator
Jumbo mushroom
Degree of protection
NEMA 3
Rating
NEMA 3R
Actuator color
Compliances
CE Marked
Contact configuration
2 NC
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Operator Material
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Head Color
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
Operator Illumination
Non-Illuminated
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
Number of Indicator Lights
0
Push Button Style
Mushroom Head
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Description
Mushroom Head Push Button, 30 mm, Momentary Action, 65mm Mushroom Head Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 2NC, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Yellow, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal