  • Mfr # M22S-ST-GB6
  • Zoro # G6084565
/ea
Key Features
Material
Polyester
Height
1.97 in
Width
1.3 in
Legend/Background Color
Black
Operator Size
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M22S-ST-GB6
Dimensions
Height
1.97 in
Width
1.3 in
Operator Size
22 mm
Diameter
22 mm
Size
22.5 mm
Product Diameter
1.18 in
Product Height
1.38 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Overall Width
1 5/16 in
Compatible Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Legend Plate
Material
Polyester
Legend/Background Color
Black
Shape
Half-Round
For Use With
Eaton C22 and M22 Pushbuttons
Legend
On
Product Type
Legend Plate
Type
M22
Special Features
Legend plate Holder with Insert
Environmental rating
IP66, NEMA 4X, NEMA 13
Series
M22
Inscription
ON
Button color
Certifications
CCC Marked
Compliances
GoST-R
Product Name
Eaton M22 pushbutton legend plate
Background Color
Keyway Type
Notch
Compatible with Series
Language
English
Legend Color
Description
Legend Plate, Half-Round, Legend On, For Use With Eaton C22 and M22 Pushbuttons, Legend/Background Color Black, Material Polyester, Height 1.97 in, Width 1.3 in, Diameter 22 mm