  • Mfr # 10250T25Y
  • Zoro # G5229576
Color
Yellow
Size
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
10250T25Y
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Width
1 in
Product Height
1 in
Product Length/Depth
1 in
Overall Height
1 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
1 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Extended Push Button Operator
Material
Color
Yellow
Contact Form
1NO
Contact Rating
10A @ 600V AC
Type of Operator
Extended Button
Type
30.5 mm, Heavy-Duty
Contact configuration
1 NO
Certifications
UL Listed
Rating
NEMA 4X
Actuator color
Actuator
Extended
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
Push Button Style
Extended
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Description
Extended Push Button Operator, 30 mm, Momentary Action, Extended Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Yellow, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal