  • Mfr # 10250T30Y
  • Zoro # G5229935
Color
Yellow
Contact Rating
10A @ 600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T30Y
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Height
2 in
Product Length/Depth
3.5 in
Product Width
2.5 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
3.5 in
Overall Height
2 in
Overall Width
2.5 in
Details
Item
Flush Push Button Operator
Color
Yellow
Contact Rating
10A @ 600V AC
Type of Operator
Flush Button
Contact Form
1NO/1NC
Type
Pushbutton
Rating
NEMA 3
Certifications
CSA Certified
CE Marked
Mounting method
Flush
Contact configuration
1 NO-1 NC
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Push Button Style
Flush
Description
Flush Push Button Operator, 30 mm, Momentary Action, Flush Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Yellow, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal