  • Mfr # A25CGC25A
  • Zoro # G2850267
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
7 1/2 hp
HP @ 1 Phase - 240V
3 hp
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Action
Nonreversing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A25CGC25A
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
5.63 in
Height
10.17 in
Depth
5.81 in
Product Height
7.38 in
Overall Width
5.63 in
Overall Height
7.38 in
Overall Depth
5.81 in
Mounting Hole Distance - Height
9 in
Mounting Hole Distance - Width
4.5 in
Details
Item
Definite Purpose Magnetic Motor Starter
Coil Volts
120V AC
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
7 1/2 hp
HP @ 1 Phase - 240V
3 hp
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Action
Nonreversing
Amps AC
25 A
Number of Poles
3
HP @ 3 Phase - 480V
HP @ 1 Phase - 120V
2 hp
Hz
50/60
Standards
CSA, UL Listed
Type
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Amperage Rating
25A
Terminals
Screw/pressure plate
Model
Starter
Control Characteristics
Common control
Product Name
Eaton definite purpose starter
Certifications
UL Recognized;CSA Certified
Inductive Full Load
25 A IFL
Coil
110-120 Vac, 50/60 Hz
Phase
Three
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Coil Voltage
110-120V AC
Maximum Voltage Rating
575V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
Series
A25
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Current AC
25 A
Overload Protection Type
Thermal
Reversing Capability
IP Rating
IP20
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Frequency
50/60 Hz
Locked Rotor Load
100 A @ 575V AC, 125 A @ 460V AC, 150 A @ 115V AC, 150 A @ 230V AC
Description
Definite Purpose Magnetic Motor Starter, Series A25, Coil Voltage 110-120V AC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 10 hp, Maximum Voltage Rating 575V AC, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 10 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 7 1/2 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Current AC 25 A, Number of Poles 3, NEMA Enclosure Rating 1, Reversing Capability Non-Reversing, Phase Three