Eaton Other Contactors Capacitor Contactor 3P 25A 120V 50/60Hz C Frame 1NO 1NC EA XTCC025C11A
Other Contactors Capacitor Contactor 3P 25A 120V 50/60Hz C Frame 1NO 1NC EA (Discontinued)
  • Mfr # XTCC025C11A
  • Zoro # G514519347
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTCC025C11A
Country of Origin
Romania
Details
Series
XTCC
Full Load Current - Inductive
25 A
Item
IEC Contactors
Coil Voltage
110/120 V
Terminal Connection Type
Screw
Number of Poles
3
Phase
3
Terminals
Screw
Standards
UL Listed, CSA Certified, IEC 60947, EN 60947
Description
40 kVAR 690 VAC 50/60 Hz 3-Phase, 110 VAC 50 Hz/120 VAC 60 Hz Coil, 25 A, 1NO-1NC, IP00, 45 MM C-Frame, Top Mount, Screw Terminal, IEC Capacitor Contactor