  • Mfr # E34FB197LGP24
  • Zoro # G5227503
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
24V AC/DC
Color
Green
Lamp Type
LED
Shape
Round
Terminal Connection
Saddle Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E34FB197LGP24
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Width
0.01 in
Length
0.01 in
Height
0.01 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Panel Cutout Diameter
30 mm
Details
Item
Pilot Light
Voltage
24V AC/DC
Color
Green
Lamp Type
LED
Shape
Round
Terminal Connection
Saddle Clamp
Lens Material
Plastic
Lens Type
Fresnel
Lamp Module Type
Full Voltage
Basic Material
Epoxy
Body Material
Zinc Die Cast
Standards
CE, CSA, FDA 3-A, UL Listed
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Voltage
24V AC/DC
IP Rating
IP65
Replacement Lamps
39R111
Type
Corrosion Resistant Watertight/Oiltight
Supply Voltage
24 Vac/dc
Light Unit Type
LED, full voltage
Certifications
CSA Certified;UL Listed
Actuator
Standard
Compliances
FDA 3-A;CE Marked
Led Lamp Number
Bayonet base
Product Name
Eaton E34 pushbutton
Series
E34
Rating
NEMA 4X;NEMA 3S;NEMA 12;NEMA 3;NEMA 13;NEMA 4;NEMA 3R
Includes Lens
Lens Included
Includes Push-To-Test
No Push-To-Test Included
Lamp Voltage - Maximum
24 V AC/DC
Lamp Color
Includes Lamp Module
Lamp Module Included
Lens Color
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Oil and Grease Resistant, Watertight
Body Finish
Epoxy Coated
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 3S, 4, 4X
Voltage Rating - Maximum
24 V AC/DC
Description
Pilot Light, Voltage 24V AC/DC, Color Green, Lamp Type LED, Shape Round, Terminal Connection Saddle Clamp, Lens Material Plastic, 30 mm, Lamp Module Type Full Voltage, Basic Material Epoxy, Lens Type Fresnel, Lamp Voltage 24V AC/DC, Replacement Lamps 39R111, Body Material Zinc Die Cast, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, FDA 3-A, UL Listed