  • Mfr # 10250T197LGP24
  • Zoro # G5230346
Key Features
Voltage
24V AC/DC
Color
Green
Lamp Type
LED
Shape
Round
Terminal Connection
Saddle Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
10250T197LGP24
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Width
2.1 in
Length
2.4 in
Height
3.2 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
2.4 in
Overall Width
2.1 in
Overall Height
3.2 in
Details
Item
Pilot Light
Voltage
24V AC/DC
Color
Green
Lamp Type
LED
Shape
Round
Terminal Connection
Saddle Clamp
Lens Material
Plastic
Lens Type
Fresnel
Lamp Module Type
Full Voltage
IP65
Includes
Light Module, Operator
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Body Material
CE, CSA, UL Listed
Lamp Voltage
24V AC/DC
Replacement Lamps
39R111
Type
Heavy-Duty Watertight/Oiltight
Rating
NEMA 12;NEMA 3;NEMA 3R;NEMA 13;NEMA 4;NEMA 4X
Style
30.5 mm
Certifications
UL Listed;CSA Certified
Compliances
CE Marked
Light Unit Voltage
24 Vac/dc
Actuator
Standard
Light Unit Type
LED, full voltage
Includes Lens
Lens Included
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
Voltage Rating - Maximum
24 V AC/DC
Body Finish
Chrome Plated
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Voltage - Maximum
24 V AC/DC
Includes Push-To-Test
No Push-To-Test Included
Lamp Color
Lens Color
Includes Lamp Module
Lamp Module Included
Description
Pilot Light, Voltage 24V AC/DC, Color Green, Lamp Type LED, Shape Round, Terminal Connection Saddle Clamp, Lens Material Plastic, 30 mm, Lamp Module Type Full Voltage, Basic Material Metal, Lens Type Fresnel, Lamp Voltage 24V AC/DC, Replacement Lamps 39R111, Body Material Metal, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Includes Light Module, Operator, Standards CE, CSA, UL Listed