  • Mfr # E34TB240L
  • Zoro # G5221544
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
240V AC
Lamp Type
LED
Shape
Round
Terminal Connection
Saddle Clamp
Lens Material
No Lens Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E34TB240L
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Height
0.01 in
Width
0.01 in
Length
0.01 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Pilot Light
Voltage
240V AC
Lamp Type
LED
Shape
Round
Terminal Connection
Saddle Clamp
Lens Material
No Lens Included
Lens Type
Lamp Module Type
Transformer
Basic Material
Epoxy
Body Material
Zinc Die Cast
Standards
CE, CSA, FDA 3-A, UL Listed
Lamp Voltage
6V AC/DC
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
IP Rating
IP65
Replacement Lamps
39R105, 39R106, 39R107, 39R108, 39R109, 39R110
Includes
Light Module, Operator
Type
Corrosion Resistant Watertight/Oiltight
Product Name
Eaton E34 pushbutton
Certifications
CSA Certified;UL Listed
Compliances
CE Marked;FDA 3-A
Light Unit Type
LED, transformer
Rating
NEMA 3S;NEMA 4X;NEMA 3R;NEMA 3;NEMA 4;NEMA 12;NEMA 13
Series
E34
Light Unit Voltage
240 Vac
Actuator
Standard
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 3S, 4, 4X
Lamp Voltage - Maximum
240 V AC
Includes Push-To-Test
No Push-To-Test Included
Voltage Rating - Maximum
240 V AC
Includes Lamp Module
Lamp Module Included
Lens Color
Body Finish
Epoxy Coated
Includes Lens
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Oil and Grease Resistant, Watertight
Description
Pilot Light, Voltage 240V AC, Lamp Type LED, Shape Round, Terminal Connection Saddle Clamp, Lens Material No Lens Included, 30 mm, Lamp Module Type Transformer, Basic Material Epoxy, Lens Type No Lens Included, Lamp Voltage 6V AC/DC, Replacement Lamps 39R105, 39R106, 39R107, 39R108, 39R109, 39R110, Body Material Zinc Die Cast, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Includes Light Module, Operator, Standards CE, CSA, FDA 3-A, UL Listed