  • Mfr # 3BPS1600RB
  • Zoro # G216524588
/ea
See details
Key Features
Phase
3
Compatible With
1MM, 3MM, 35MM, 37MM, 35SS and 37SS modular metering stacks
Number of Wires
4
Standards
UL Listed
Voltage
120/208 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3BPS1600RB
Country of Origin
United States
Details
Phase
3
Compatible With
Number of Wires
4
Item
Pressure switch
Standards
UL Listed
Voltage
120/208 V
NEMA Rating
NEMA 3R
Description
EATON PRESSURE SWITCH, 1600A, COPPER, NEMA 3R, UNDERGROUND, FUSE CLIP: CLASS L,