  • Mfr # M22M-DRH-X-SRG
  • Zoro # G6137144
Push Button Style
Extended
Action
Maintained
Maintained Action Release
Push/Push
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22M-DRH-X-SRG
Country of Origin
Japan
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Size
22 mm
Product Width
5 in
Product Height
1.5 in
Product Length/Depth
7 in
Overall Height
1.5 in
Overall Depth
7 in
Overall Width
5 in
Item
Push Button Operator
Push Button Style
Extended
Action
Maintained
Maintained Action Release
Push/Push
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Black; Green; Red
IP Rating
IP67, IP69K
Type of Operator
Extended Button
Color
Multi
Bezel Material
Includes
Metal Bezel
Features
Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter
Series
M22
Lamp Type
LED
Button color
Black, red, green
Environmental rating
IP67, IP69K (IP66 key-release)
Illumination
Certifications
CCC Marked
Operating mode
Compliances
CE Marked
Number of Indicator Lights
0
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Hazardous Location Specification
Not Rated
Description
Extended Push Button, 22 mm, Maintained, Type of Operator Extended Button, Basic Material Metal, Head Material Metal, Bezel Material Metal, Color Multi, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Legend Not Applicable, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed, Includes Metal Bezel, Features Field Convertible From Momentary to Maintained, Includes Contact Block Mounting Adapter