  • Mfr # C22-PVS45P-MS6-K02
  • Zoro # G014798112
Push Button Style
Emergency Stop Pushbutton
Action
Maintained
Maintained Action Release
Key
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
22.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C22-PVS45P-MS6-K02
Panel Cutout Diameter
22.5 mm
Size
22.5 mm
Push Button Style
Emergency Stop Pushbutton
Action
Maintained
Maintained Action Release
Key
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Red
Type
Key Operated
Description
22.5 MM, 2NC, NEMA 4X/13, IP66/67/69K, 45 MM Operator, Red Button, Silver Bezel, MS6 Lock Mechanism, Maintained, Key Release, Palm Tree Shape, Non-Illuminated Emergency Stop Pushbutton