  • Mfr # C22-L-XW-24
  • Zoro # G7470321
Voltage
24V AC/DC
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C22-L-XW-24
Size
22mm Mounting dia
Panel Thickness
0.930 in
Height
2.2 in
Length
1.17 in
Width
1.17 in
Overall Height
2.2 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Width
1.17 in
Overall Depth
1.17 in
Voltage
24V AC/DC
Color
White
Current Drawn
20 mA
Indicating Light
Certifications
IEC 60947;UL Listed;EN 60947;CSA Certified
Voltage Rating
24 Vac/dc
Illumination
Illuminated
Product Name
Eaton C22 compact pushbutton
Button Color
White without lens
Series
C22
Compliances
DIN VDE 0600
Voltage Rating - Maximum
24 V AC/DC
Description
Flush Panel Light, LED, Polycarbonate, White, Voltage 24V AC/DC, Size 22mm Mounting dia, Electrical Connection Terminal Clamp, Shape Round, Current Drawn 20 mA, Average Life 100,000 hr, NEMA Rating 13, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Panel Thickness 0.930 in, Standards CSA, EN 60947, IEC 60947, UL Listed