  • Zoro # G814241696
/ea
Key Features
Protection Method
Fusible
For Fuse Class
Class L
Enclosure Type
NEMA 1
HP
100 HP
Housing Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DH327NGK
Zoro #
G814241696
UPC #
Country of Origin
United States
Details
Item
Safety Switch
Protection Method
Fusible
For Fuse Class
Class L
Enclosure Type
NEMA 1
HP
100 HP
Housing Material
Steel
Standards
UL Listed
Description
240 VAC, 250 VDC, 800 A, 100 HP, 3-Pole, 4-Wire, NEMA 1, Painted Steel, Solid Neutral, Class L Fusible, Heavy Duty