  • Mfr # SL4-L120-B
  • Zoro # G7052936
Voltage
110/120V AC
Overall Diameter
43 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SL4-L120-B
Overall Diameter
43 mm
Overall Height
3 in
Width
1.69 in
Length
1.69 in
Height
2.44 in
Diameter
40 mm
Voltage
110/120V AC
Current Drawn
0.030A
Flashes per Minute
Steady
Color
Blue
Watts
3.6 W
Tower Light Color
Blue
Wattage
3.6 W
Light Color
Lamp Watts
3.6 W
Operating Current
0.030 A
Light Operating Mode
Steady
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 120V AC, Tower Light Color Blue, Diameter 40 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, Not Applicable Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F