  • Mfr # DA1-32018FB-A20C
  • Zoro # G0277579
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. HP
5 hp
Input Voltage
240V AC
Output Voltage
240V AC
Input Phase AC
Three
Enclosure
Open
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DA1-32018FB-A20C
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Height
10.75 in
Width
5.16 in
Depth
7.32 in
Overall Height
10 3/4 in
Overall Width
5 1/8 in
Overall Depth
8 1/8 in
Details
Item
Variable Frequency Drive
Max. HP
5 hp
Input Voltage
240V AC
Output Voltage
240V AC
Input Phase AC
Three
Enclosure
Open
Max. Output Amps
18 A
Output Phase AC
With Bypass / No Bypass
No Bypass
With Line Contactor / No Line Contactor
No Line Contactor
Output Frequency Range
0 to 500 Hz
Protection
Overload
For Use With
3-Phase Inverter Duty Motor
Control Type
Keypad, Remote
Input Frequency
50/60 Hz
Displays
LED Keypad
Starting Torque
2
Dynamic Braking
No
Torque @ 1 Hz
2
Control Method
PID Controller, V/Hz, Sensor less Vector (SLV), Closed-Loop Vector (CLV) Control
Standards
Adjustable Deceleration Time
0 to 600 sec
Key Pad Lockout
Yes
Accepts Input Control Signal
Remote Control
Display Type
LED
Start/Stop Control
Programmable
Digital Readout
Yes
Adjustable Acceleration Time
0 to 600 sec
Color
White
Number of Outputs
(2) Output - Analog or Digital +(2) Relay Output
Maximum Output Current
18 A
Output Voltage Range
200V AC to 240V AC
Torque Application
Constant Torque, Variable Torque
Input Voltage Range
200 to 240V AC
Input Type
Analog, Digital
Output Type
Analog, Digital
Series
DA1 Family
Style
Advanced MicroDrive
Application
High-Performance Microdrive, Machinery OEM Drive
Enclosure Rating
NEMA 0
Number of Inputs
(3) Digital Inputs, (2) Analog Inputs
Brake Chopper Included
Maximum Output Power
Ethernet Port Included
No
Description
Variable Frequency Drive, Input Voltage 240V AC, Input Phase AC Three, Input Frequency 50/60 Hz, Maximum Output Power 5 hp, Maximum Output Current 18 A, Output Voltage 240V AC, Output Phase AC Three, Output Frequency Range 0 to 500 Hz, Enclosure Rating NEMA 0