  • Zoro # G2124068
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EW2303
Zoro #
G2124068
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Height - Vehicle Lighting
4 in
Width - Vehicle Lighting
3 3/4 in
Length - Vehicle Lighting
2 3/4 in
Width
2-13/16"
Length
3-13/16"
Overall Height
4 in
Overall Depth
2 3/4 in
Overall Width
3 3/4 in
Details
Item
Flood Light
Voltage
12 to 24V DC
Lens Color
Clear
Lens Shape - Vehicle Lighting
Square
Lamp Type
LED
Lighting Technology - Vehicle Lighting
LED
Light Output
1,250 lm
Housing Color
Black
Current Drawn
1.2 A
Color
White
Wiring Connection - Vehicle Lighting
Pigtail
Housing Material
Aluminum
Mounting
Steel Bracket
Includes
Mounting Bracket
Mounting - Vehicle Lighting
Pedestal
Features
(2) 10-Watt LEDs, Compact Design
Base Material
Aluminum
Application
Utility/Construction/Mining/Towing/Agriculture/Material Handling
Lens Material
Glass
Lens Design
Square
Lumens - Vehicle Lighting
1,250 lm
Rating
IP67
Lamp Life (Hours)
80,000 hr.
Power Source
Pigtail
Material
Tempered Glass
Lighting Technology
Head Shape
Current
1.2A
Electrical Connection
Maximum Brightness
Description
Flood Light, Overall Depth 2 3/4 in, Lighting Technology LED, Overall Height 4 in, Head Shape Square, Overall Width 3 3/4 in, Electrical Connection Pigtail, Base Material Aluminum, Current 1.2A, Features (2) 10-Watt LEDs, Compact Design, Housing Color Black, Housing Material Aluminum, Includes Mounting Bracket, Lens Material Glass