Edwards Ironworker, 23A, 1 Phase, 7-1/2 HP, 62 tons IW100-1P230-A
Ironworker, 23A, 1 Phase, 7-1/2 HP, 62 tons (Discontinued)
  • Mfr # IW100-1P230-A
  • Zoro # G7778219
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IW100-1P230-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Throat Depth (In.)
10 in
Overall Width
45 in
Overall Height
60 1/4 in
Punch Throat Depth
10 in
Overall Length
50 in
Details
Item
Ironworker
Application
Metalworking
Features
Powerlink Sys
Amps
23 A
Phase
Single-Phase
Speed (Strokes/Minute)
23
Motor HP
7 1/2 hp
Max. Force (Tons)
75
Oil Capacity (Gal.)
17
Hydraulic Pressure (PSI)
3,500
Punching Station
14 in Wide Flat Bar Shear, Angle Shear, Coper Notcher, Pedestal Die Table
Voltage
230V AC
Standards
ANSI B11.5-1988(02), ETL Certified
Punch Capacity Mild Steel
7/8 in
Number of Stations
4
Actuation
Foot Pedal
External Hydraulic Output Force
75 Tonf
Series
IW75
Current
23 A
Tool Weight
4,100 lb
Power Source
Corded
Included Tool Types
Punch
Horsepower
7 1/2 hp
Description
Ironworker, Voltage 230V AC, Phase Single-Phase, Current 23 A, External Hydraulic Output Force 75 Tonf, Number of Stations 4, Included Tool Types Punch, Punch Capacity Mild Steel 7/8 in, Punch Throat Depth 10 in