  • Mfr # 2705W12V25PK
  • Zoro # G5592885
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
CE Certified, cULus Listed
Voltage
12V AC
Lighting Technology
Incandescent
For Use With
70mm Stacklight
Type
200 Class 70mm Stacklight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2705W12V25PK
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Height
1.4"
Details
Item
Incandescent Bulb
Standards
CE Certified, cULus Listed
Voltage
12V AC
Lighting Technology
Incandescent
For Use With
70mm Stacklight
Type
200 Class 70mm Stacklight
Bulb Shape
T3-1/4
Bulb Primary Application
Stacklight
Bulb Base Type
Double Contact Bayonet (BA15d)
Lamp Life
2500 hr.
Lamp Type
Overall Bulb Shape
T
Bulb Minimum Starting Temperature
-22 Degrees F
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Dimmable
No
Lamp Watts
5W
Color
White
Description
Incandescent Bulb, Bulb Base Type Double Contact Bayonet (BA15d), Bulb Shape T3-1/4, Light Technology Incandescent, Voltage 12V AC, Watts 5 W, Rated Life 2,500 hr, Dimmable No, Light Color White, Standards CE Certified, cULus Listed, Bulb Minimum Starting Temperature -22 Degrees F, Package Quantity 25