  • Mfr # 58C-N5-100WH
  • Zoro # G5629827
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
100W Halogen
Power Source
Wire
Lamp Life
1,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
58C-N5-100WH
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
7 7/8 in
Overall Diameter
8 1/16 in
Diameter
8 1/16 in
Overall Depth
7 7/8 in
Footprint Diameter
Details
Item
Warning Light
Color
Clear
Lamp Type
100W Halogen
Power Source
Wire
Lamp Life
1,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
75
Housing Material
Cast Steel
Standards
cULus
Features
Bayonet Lamp Socket, Motor Driven Reflector
Voltage
120V AC
Light Output
1800 Lumens
Rating
Div 2 Hazardous Location NEMA 4X
Current Drawn
1A AC
Lens Design
Dome
Mounting
3/4 in NPT Pipe
Product Type
Warning Light
NEMA Rating
NEMA 4X
Connection Type
Wire Leads
Lamp Color
Clear
Lens Color
Operating Current
1 A
Lens Shape
Dome
Requires Base
Base Not Required
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Brightness Selection
Fixed Brightness
Control Protocol
Direct Wire
For Hazardous Location
Class I, Division 2, Class II, Division 2, Class III, Division 1
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Lifespan
Mounting Style
Surface Mount
Light Intensity
1,800 lm
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
For Location
Indoor, Outdoor
Wattage
100 W
Light Source
Halogen
Light Operating Mode
Rotating
Mounting Mechanism
3/4 in NPT
Operating Voltage
120V AC
Description
Warning Light, Color Clear, Lamp Type 100W Halogen, Flashes per Minute 75, Light Output 1800 Lumens, Lamp Life 1,000 hr, Lens Design Dome, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Cast Steel, Mounting 3/4 in NPT Pipe, Rating Div 2 Hazardous Location NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 1A AC, Height 7 7/8 in