  • Mfr # 270LEDMW240A
  • Zoro # G5609247
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
Overall Diameter
70 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
270LEDMW240A
Overall Diameter
70 mm
Height
3.11 in
Width
2.83 in
Diameter
70 mm
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
Current Drawn
0.035A
Includes
Gasket
Flashes per Minute
75, 85
Color
White
For Use With
200 Class 70mm Stacklight(TM)
Rating
UL
Operating Temp.
-22 Degrees to 122 Degrees F
Lens Design
Simple
Tower Light Color
White
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Light Color
Operating Voltage
240V AC
Lifespan
100,000 hr
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Light Operating Mode
Flashing, Steady
Housing Color
Gray
IP Rating
IP54, IP65
Lens Shape
Dome
Light Source
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Current
0.035 A
Compatible Series
200 Class
Description
Tower Light Series 270BC, Voltage 240V AC, Tower Light Color White, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 75, 85 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Simple, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 122 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.035A, Height 3.11 in, Width 2.83 in, For Use With 200 Class 70mm Stacklight(TM), Includes Gasket