  • Mfr # 270LEDMG24AD
  • Zoro # G5776136
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
CE, cULus
Voltage
24V AC, 24V DC
Overall Diameter
2 15/16 in
Housing Material
Polycarbonate
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
270LEDMG24AD
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Diameter
2 15/16 in
Overall Height
3 1/8 in
Height
3.11 in
Width
2.83 in
Diameter
70 mm
Details
Item
Tower Light Module
Standards
CE, cULus
Voltage
24V AC, 24V DC
Housing Material
Polycarbonate
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.075A AC, 0.065A DC
Includes
Gasket
Flashes per Minute
75, 85
Color
Green
Lens Material
Tower Light Series
270BC
For Use With
200 Class 70mm Stacklight(TM)
Mounting
Base
NEMA Rating
NEMA 4X
Lamp Type
Lens Design
Simple
Tower Light Color
Green
Operating Temp.
-22 Degrees to 122 Degrees F
Lamp Life
100,000 hr
Rating
UL
Light Color
Operating Voltage
24V AC, 24V DC
IP Rating
IP54, IP66
Operating Current
0.065 A @ 24V DC, 0.075 A @ 24V AC