  • Mfr # 57PLEDMA24ADB
  • Zoro # G7174237
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
57PLEDMA24ADB
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8 in
Overall Diameter
6 1/2 in
Diameter
6 1/2 in
Width
6.5"
Footprint Diameter
Overall Depth
8 in
Details
Item
Warning Light
Color
Amber
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
Housing Material
Standards
cULus
Features
Voltage
12V DC, 24V AC/DC
Rating
IP66, NEMA 4X
Current Drawn
0.700A AC/0.550A DC
Operating Temp.
-31 Degrees to 150.8 Degrees F
Mounting
Surface or Conduit
Lens Design
Fresnel
For Use With
Commercial, Indoor, Industrial, Outdoor
Product Type
Warning Light
Connection Type
Wire Leads
Audible Alarm Type
Visual
NEMA Rating
NEMA 4X
Lens Color
Amber
Operating Temperature - Maximum
151 Degrees F
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Light Source
Operating Current
0.550 A @ 24V AC/DC, 0.700 A @ 12V DC
Lifespan
Lens Shape
Dome
Mounting Style
Surface Mount
Control Protocol
Direct Wire
Mounting Mechanism
3/4 in MNPT
For Location
Indoor, Outdoor
Housing Color
Black
Requires Base
Base Not Required
Vibration
No Vibration
IP Rating
IP66
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Lamp Color
Light Operating Mode
Flashing, Steady
Operating Voltage
12V DC, 24V AC/DC