  • Mfr # 94PLEDMG24ADB
  • Zoro # G7155951
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
94PLEDMG24ADB
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8 1/4 in
Overall Diameter
8 1/4 in
Diameter
7 3/4 in
Footprint Diameter
Overall Depth
7 3/4 in
Details
Item
Warning Light
Color
Green
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
Housing Material
Standards
cULus
Features
Voltage
12V DC, 24V AC/DC
Mounting
Conduit
Operating Temp.
-31 Degrees to 150.8 Degrees F
Rating
IP66, NEMA 4X
Lens Design
Fresnel
Current Drawn
0.700A AC, 0.550A DC
Product Type
Warning Light
Connection Type
Wire Leads
NEMA Rating
NEMA 4X
Lamp Color
Green
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Operating Temperature - Maximum
151 Degrees F
Requires Base
Base Not Required
Lifespan
Lens Color
IP Rating
IP66
Operating Current
0.550 A @ 24V AC/DC, 0.700 A @ 12V DC
Housing Color
Black
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Light Operating Mode
Flashing, Steady
For Location
Indoor, Outdoor
Mounting Mechanism
3/4 in FNPT
Lens Shape
Dome
Mounting Style
Surface Mount
Control Protocol
Direct Wire
Light Source
Vibration
No Vibration
Operating Voltage
12V DC, 24V AC/DC
Description
Warning Light, Color Green, Lamp Type LED, Flashes per Minute 65, 85, 120, 460, 480, 750, 1,000, Lamp Life 148,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting Conduit, Operating Temp. -31 Degrees to 150.8 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.700A AC, 0.550A DC, Height 8 1/4 in