  • Mfr # 125XBRMR24D
  • Zoro # G5675433
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Red
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
125XBRMR24D
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
3 7/8 in
Overall Diameter
3 1/4 in
Diameter
3 1/4 in
Width
3.3"
Lead Length
18 in
Overall Depth
3 7/8 in
Footprint Diameter
Details
Item
Warning Light
Color
Red
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
65
Housing Material
33% Glass Filled Nylon
Standards
CUL, UL
Features
Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Heat Resistant, Shatter Resistant
Voltage
24V DC
Current Drawn
0.215A DC
Rating
NEMA 4X
Mounting
1/2 in Internal and 3/4 in External Conduit Hub
For Use With
Outdoor
Product Type
Warning Light
Audible Alarm Type
Visual
Connection Type
Wire Leads
Includes
125 Class XBR LED Beacon - Steady-On/65 fpm Flashing - Gray Base Mounting Gasket
NEMA Rating
NEMA 4X
Lens Color
Operating Current
0.215 A
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Mounting Style
Surface Mount
Lamp Color
Requires Base
Base Not Required
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Lifespan
Light Source
Mounting Mechanism
1/2 in FNPT, 3/4 in MNPT
Light Operating Mode
Flashing, Steady
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Vibration
No Vibration
For Location
Indoor, Outdoor
Housing Color
Gray
Control Protocol
Direct Wire
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Operating Voltage
24V DC
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type LED, Flashes per Minute 65, Lamp Life 148,000 hr, Lens Material Polycarbonate, Housing Material 33 Percent Glass Filled Nylon, Mounting 1/2 in Internal and 3/4 in External Conduit Hub, Rating NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.215A DC, Height 3 7/8 in