Edwards Signaling Warning Light, Strobe Tube, 120VAC, Amber 125STRHA120A
Warning Light, Strobe Tube, 120VAC, Amber (Discontinued)
  • Mfr # 125STRHA120A
  • Zoro # G6202183
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
125STRHA120A
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
3 7/8 in
Diameter
3 1/4 in
Footprint Diameter
3 1/4 in
Lead Length
12 in
Overall Diameter
Overall Depth
3 7/8 in
Details
Item
Warning Light
Color
Amber
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
65
Housing Material
33% Glass Filled Nylon
Standards
CUL, UL
Features
Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Heat Resistant, Shatter Resistant
Current Drawn
0.12A AC
Mounting
1/2 in Internal and 3/4 in External Conduit Hub
Light Output
300,000 Candela
Rating
NEMA 4X
For Use With
Indoor, Outdoor
Product Type
Strobe Light
Material
Glass-filled Nylon
Audible Alarm Type
Visual
Voltage
120 V AC
Includes
125 Class Strobes for NEMA 4X ApplicationsGasket
Connection Type
Wire Leads
NEMA Rating
NEMA 4X
Lens Color
Amber
Operating Current
0.120 A
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Brightness Selection
Fixed Brightness
Housing Color
Gray
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Light Source
Xenon
Requires Base
Base Not Required
Light Intensity
300,000 cd
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Lamp Color
Control Protocol
Direct Wire
Mounting Mechanism
1/2 in NPT, 3/4 in NPT
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Light Operating Mode
Strobe
Mounting Style
Surface Mount
For Location
Indoor, Outdoor
Description
Warning Light, Color Amber, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 65, Light Output 300,000 Candela, Lens Material Polycarbonate, Housing Material 33 Percent Glass Filled Nylon, Mounting 1/2 in Internal and 3/4 in External Conduit Hub, Rating NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.12A AC, Height 3 7/8 in