  • Mfr # AP064208 EFD N4
  • Zoro # G3480438
/ea
See details
Key Features
Min. Flow Activation
2.5 gpm
NEMA Rating
4
Flow Range
Up to 40 gpm
Temp. Rise @ 20.0 GPM
22 Degrees F
For Use With
Emergency Drench Showers, Eye/Face Wash Stations
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AP064208 EFD N4
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
3/0 AWG
Overall Depth
13.5 in
Overall Height
24 in
Overall Width
30 in
Height
24 in
Width
30 in
Depth
13 1/2 in
Tank Size
Tankless
Inlet Pipe Size
1 1/4 in
Outlet Pipe Size
1 1/4 in
Details
Min. Flow Activation
2.5 gpm
Item
Electric Tankless Water Heater
NEMA Rating
4
Flow Range
Up to 40 gpm
Temp. Rise @ 20.0 GPM
22 Degrees F
For Use With
Temp. Rise @ 8.0 GPM
54 Degrees F
Temp. Rise @ 4.0 GPM
109 Degrees F
Input Connection
1-1/4" NPT
Wattage
64,000
Phase
3
Mount
Vertical
Temp. Rise @ 6.0 GPM
72 Degrees F
Elements
Cartridge Style; Designed for Field Replacement; Non-Ferrous
Standards
CAN/CSA-C22.2 No. 64/No. 88
Temp. Rise @ 2.5 GPM
Limited to Thermostatic Setting
Water Output Temp.
60 Degrees to 90 Degrees F
Max. Amps
178
Voltage
208VAC
Features
Includes
NEMA 4 Cabinet
Connection Location
Plumbing Bottom
Maximum Water Output Temperature
90 Degrees F
Mount Type
Wall
Power Source
Electric
Temperature Rise @ 20.0 gpm
Minimum Flow Rate
Maximum Water Pressure
150 psi
Inlet Pipe Thread Type
NPT
Minimum Flow Activation
Heater Rating
218,377 BTU
Outlet Pipe Thread Type
NPT
Number of Outputs
1
Minimum Water Pressure
35 psi
Maximum Flow Rate
30 gpm
Material
Powder Coated Steel
Temperature Rise @ 6.0 gpm
73 Degrees F
Current
178 A
Temperature Rise @ 8.0 gpm
54 Degrees F
Voltage - Water Heaters
208V
Water Connection
1-1/4" NPT
Phase - Water Heaters
3
Max. Flow Rate
30 gpm
Watts - Water Heaters
64KW
Description
Electric Tankless Water Heater, Connection Location Plumbing Bottom, Current 178 A, Depth 13 1/2 in, Height 24 in, Width 30 in, Elements Cartridge Style; Designed for Field Replacement; Non-Ferrous, Features Emergency Stop Push Button, Freeze Protection, Fused Disconnect, Non-Fused Disconnect, Remote Display, Siren and Beacon, For Use With Emergency Drench Showers, Eye/Face Wash Stations, Heater Rating 218,377 BTU, Includes NEMA 4 Cabinet, Inlet Pipe Size 1 1/4 in, Inlet Pipe Thread Type NPT