Eemax 480VAC, 29 Amps, Commercial Electric Tankless Water Heater ED024480T2T
480VAC, 29 Amps, Commercial Electric Tankless Water Heater (Discontinued)
  • Mfr # ED024480T2T
  • Zoro # G5165772
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ED024480T2T
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
4 1/2 in
Width
15 1/4 in
Height
12 1/4 in
Wire Size
10 AWG
Overall Height
12.25 in
Overall Depth
4.5 in
Overall Width
18.25 in
Cold Inlet Size
1/2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr on Parts, 5 yr Limited on Leaks
Hot Outlet Size
1/2 in
Details
Item
Electric Tankless Water Heater
Watts
24000
Voltage
480VAC
Amps AC
29
Standards
ANSI Z358.1, NSF/ANSI 372, UL Listed
Min. Flow Activation
0.7 gpm
Temp. Rise @ 4.0 GPM
41 Degrees F
Phase
Three
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Elements
Triple Replaceable Nickel Chrome Cartridge Insert
Temp. Rise @ 1.5 GPM
72.9 Degrees F
Temp. Range - Water Heaters
100 Degrees to 140 Degrees F
Water Heater Design
Point-of-Use
Temp. Range
100 Degrees to 140 Degrees F
Phase - Water Heaters
3
Watts - Water Heaters
24,000 W
Water Connection
1/2 in Compression
Features
Built in Over Temp Protection, Field Serviceable Replaceable Cartridge Element
Residential / Commercial
Commercial
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
65.6 Degrees F
Mounting
Vertical
Amps - Water Heaters
29 A
Temp. Rise @ 2.5 GPM
65.6 Degrees F
Max. Flow Rate
4 gpm
Pressure Range
25 to 150 psi
Voltage - Water Heaters
480
Water Heater Application
General Purpose
Commercial / Residential
Commercial
NEMA Rating
N4, N4X
Maximum Water Pressure
150 psi
Housing Material
Steel
Minimum Flow Activation
0.7 gpm
Element Material
Nichrome
Hot Outlet Type
Compression
Mounting Orientation
Vertical
Cord Conductor Gauge
10 AWG Wire
Minimum Water Pressure
25 psi
Minimum Delivered Temperature
140 Degrees F
Maximum Delivered Temperature
100 Degrees F
Cold Inlet Type
Compression
Power Consumption
24,000 W
Temperature Rise @ Flow
41 Degrees F @ 4 gpm, 55 Degrees F @ 3 gpm, 66 Degrees F @ 2.5 gpm, 82 Degrees F @ 2 gpm
Water Connection Location
Bottom
Current
29 A
Housing Material Finish
Powder Coated
Environment
Indoor
Maximum Flow Rate
4 gpm
Market
Commercial, Industrial
Mounting Type
Wall Mounting
Operating Voltage
480V AC
Application
Booster Applications, Multiple Lavatories, Restaurants and Other Food Service Requirements
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 480V AC, Phase Three, Cold Inlet Size 1/2 in, Maximum Flow Rate 4 gpm, Minimum Flow Activation 0.7 gpm, Overall Height 12.25 in, Overall Width 18.25 in, Overall Depth 4.5 in, Power Consumption 24,000 W, Maximum Delivered Temperature 100 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 140 Degrees F, Current 29 A, Environment Indoor, Market Commercial, Industrial