Ekena Millwork 16"W x 53"H Flat Recessed Double Panel Shaker-Style Shutters SH2FP16X53
16"W x 53"H Flat Recessed Double Panel Shaker-Style Shutters (Discontinued)
  • Mfr # SH2FP16X53
  • Zoro # G105294134
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SH2FP16X53
Width
16"
Height
53"
Details
Color
Primed White
Material
Polyurethane
Item
Window Shutter
Shutter Features
Shaker-Style
Shutter Type
Flat Recessed
Series
Fypon
Shutter Design
Double Panel
Description
Fypon Shutters are crafted from durable polyurethane, making them lightweight and easy to install. Offered in smooth and wood-grained styles, Fypon Shutters can be added to transform the look of any home. Adding or replacing shutters is one of the easiest ways to add charm to your home and enhance its curb appeal Shaker-style shutters can be painted to complement a home's architectural details Crafted from durable polyurethane, Fypon's Shaker-style shutters are lightweight and easy to install They are insect and moisture resistant, and won't warp, crack, rot or split Available in widths include 12", 16" and 18" and in lengths measuring 24" to 120" in 1" increments