Ekena Millwork 16"W x 81"H Flat Recessed Double Panel Shaker-Style Shutters SH2FP16X81
16"W x 81"H Flat Recessed Double Panel Shaker-Style Shutters (Discontinued)
  • Mfr # SH2FP16X81
  • Zoro # G505293713
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SH2FP16X81
Width
16"
Height
81"
Details
Color
Primed White
Material
Polyurethane
Item
Window Shutter
Shutter Design
Double Panel
Shutter Type
Flat Recessed
Shutter Features
Shaker-Style
Series
Fypon
Description
Fypon Shutters are crafted from durable polyurethane, making them lightweight and easy to install. Offered in smooth and wood-grained styles, Fypon Shutters can be added to transform the look of any home. Adding or replacing shutters is one of the easiest ways to add charm to your home and enhance its curb appeal Shaker-style shutters can be painted to complement a home's architectural details Crafted from durable polyurethane, Fypon's Shaker-style shutters are lightweight and easy to install They are insect and moisture resistant, and won't warp, crack, rot or split Available in widths include 12", 16" and 18" and in lengths measuring 24" to 120" in 1" increments