  • Mfr # BS-XO-125-10BP-BK
  • Zoro # G9846022
Key Features
Inside Diameter
1-1/4 in
For Maximum Bundle Diameter
1.9 in
Material of Construction
Polyethylene Terephthalate
Sleeve Construction
Braided
Standards
UL VW-1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BS-XO-125-10BP-BK
Country of Origin
China
Dimensions
Inside Diameter
1-1/4 in
For Maximum Bundle Diameter
1.9 in
Length
10 ft
Width
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Polyethylene Terephthalate
Sleeve Construction
Braided
Color
Black
Standards
UL VW-1
For Use With
Automotive and Nautical Wire Harnesses, To Machinery and Electrical Cable Assemblies
Temp. Range
-50 Degrees to 150 Degrees C
Description/Special Features
Braided, Expandable Weave Pattern, Good Abrasion and Chemical Resistance
Melting Point
240+/-10°C
Expansion Range
0.80 - 1.90 in
Description
Color: Black
Diameter: 1.25"
Length: 10ft
Working temperature: -50° to 150°C
Melting point: 240±10°C