  • Zoro # G2888125
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Air Pump, Carrying Bag, Coupler and Dust Cap, Cutterhead, Hose
Features
Spring Return
Tool Series
STC
Height
2 19/20 in
Oil Capacity
1.2 cu in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
STC750A
Zoro #
G2888125
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Height
2 19/20 in
Wall Thickness
Varies
Width
Length
5 in
Tool Length
15 in
Compatible Maximum Wire/Cable Diameter
4 in
Minimum Hose Size
1/4 in
Tool Width
2 1/8 in
Tool Height
Compatible Minimum Wire/Cable Diameter
1/2 in
Details
Item
Hydraulic Cutterhead Set
Includes
Features
Spring Return
Tool Series
STC
Oil Capacity
1.2 cu in
For Use With
Pumps With a 3 Way Valve
Application
Used to Cut Round Bar, Wire Strand, Cable, and Steel Wire Rope
Pressure Range
40 to 125 psi
Construction
Single-Action Spring Return
Pump
Air Pump
Pipe Equipment Series
Capacity
4 tons
Pipe Threading Product Grouping
Pipe Cutter
Cutter Head Type
Guillotine
Compatible Wire/Cable Type
ACSR Cable, Aluminum Cable, Copper Cable, EHS Guy Strand, Rebar, Soft Steel Bolts
Minimum Operating Pressure
40 psi
Product Type
Self-Contained Hydraulic Cutter Set
Maximum Operating Pressure
10,000 psi
Maximum Bolt/Threaded Rod Cutting Capacity - Steel
Maximum Flow Rate
2,500 gpm
Maximum Cutting Capacity - Wire Rope
.63 Steel Wire Rope
Hydraulic Actuation
Air Pump
Tool Weight
33 lb
Maximum Cutting Capacity - Cable
Wire Strand ACSR Cutting Capacity
19 mm
Cutter Head Return Type
Single-Acting, Spring Return
Replacement Bladel Model Number
WCB750
Guy Steel Wire Strands Cutting Capacity
16 mm