Epson Inkjet Printer, Clr, 12-1/2inHx29-39/64inW EPSC11C617121
Inkjet Printer, Clr, 12-1/2inHx29-39/64inW (Discontinued)
  • Mfr # EPSC11C617121
  • Zoro # G0546570
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
EPSC11C617121
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Width
29 39/64 in
Max. Paper Size
8 1/2 in x 11 in
Height
12 1/2 in
Depth
Details
Item
Inkjet Printer
Printer Output
Color
Print Speed (Black)
23.0 ppm
Print Resolution (Black)
5760 x 1440 dpi
Operating System Compatibility
Mac(R) OS X 10.2.x, 10.3.x, 10.4.x, Windows(R) 98SE, 2000, Me, XP
Network Ready
No
LCD Display
No
Print Speed (Color)
14 ppm
Paper Tray Capacity
120
Print Resolution (Color)
5760 x 1440 dpi
Network Capable
Yes
Standards
Energy Star(R) Certified
Network Types
Parallel, USB
Connector/Port/Interface
Parallel, USB
Print Resolution - Color
Print Resolution - Black
Description
Inkjet Printer, Color, Print Speed (Black) 23.0 ppm, Print Speed (Color) 14 ppm, Print Resolution (Black) 5760 x 1440 dpi, Print Resolution (Color) 5760 x 1440 dpi, Max. Paper Size 8 1/2 in x 11 in, LCD Display No, Operating System Compatibility Mac(R) OS X 10.2.x, 10.3.x, 10.4.x, Windows(R) 98SE, 2000, Me, XP, Paper Tray Capacity 120, Connector/Port/Interface Parallel, USB, Network Ready No, Network Capable Yes, Network Types Parallel, USB, Height 12 1/2 in, Width 29 39/64 in, Depth 10 15/64 in