  • Mfr # GL20B73REC
  • Zoro # G8512061
/ea
Key Features
Material
Silicone Rubber
Tape Color
Black
Density
1.141g/cc
Application
Multipurpose for Trade and Industry Professionals
Imperial Tape Length
12 yd
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GL20B73REC
Country of Origin
United States
Dimensions
Imperial Tape Length
12 yd
Width
2 in
Imperial Tape Width
2 in
Length
432 in
Metric Tape Length
11 m
Thickness
0.020 in
Metric Tape Width
50.8 mm
Tape Thickness
20 mil
Details
Item
Repair Tape
Material
Silicone Rubber
Tape Color
Black
Density
1.141g/cc
Application
Color
Performance Temp. Range
-130 Degrees to 500 Degrees F
Tape Backing Material
Tape Adhesive Material
Silicone
Series
ER TAPE
Standards
MIL-SPEC CID-A-A-59163, UL 510
Liquid Pressure Range
0 to 700 psi
Tape Tensile Strength
700 lb/in
Environment
Indoor and Outdoor
Minimum Tape Performance Temperature
-40 Degrees C
Maximum Tape Performance Temperature
200 Degrees C
Tape Sub-Type
Self-Fusing Tape
Tape Brand
ER TAPE
Temperature Range
-40 Degrees C to 200 Degrees C
Common Industry
Automotive, Electronics, General Maintenance & Repair
Product Form
Continuous Roll
Description
Tape Thickness 20 mil, Tape Brand ER TAPE, Common Industry Automotive, Electronics, General Maintenance and Repair, Indoor/Outdoor, Imperial Tape Length 12 yd, Imperial Tape Width 2 in, Maximum Tape Performance Temperature 392 Degrees F, Minimum Tape Performance Temperature -40 Degrees F, Continuous Roll, Series Emergency Repair ER Tape, Tape Backing Material Silicone Rubber, Tape Adhesive Material Silicone, Tape Sub-Type Self-Fusing Tape, Metric Tape Length 11 m, Metric Tape Width 50.8 mm