  • Mfr # 40ER0469
  • Zoro # G3773434
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Collet Series
ER40
Application
Punches, Shears, Bends, Presses and Notches
Overall Length
1.8110"
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Face Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
40ER0469
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
1.8110"
Head Dia.
1.6140 in
Max. Body Dia.
1.6140"
Clamping Hole Length
1.8110 in
Max. Bore Dia.
1.6140 in
Size Increments
0.0400"
Details
Item
Collets
Collet Series
ER40
Range
0.4688"-0.4288"