  • Mfr # DV50BER40150M
  • Zoro # G3772445
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Type
Taper
Overall Length
251 19/32 mm
Shank Dia.
2 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV50BER40150M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Overall Length
251 19/32 mm
Shank Dia.
2 3/4 in
Nose Dia.
63.00 mm
Shank Diameter
2.75 in
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Taper
Collet Series
ER40
Projection
150 mm
Coolant Fed
Coolant Through
ANSI Code
DV50BER40150M
Features
Grip (2:1 Advantage)
Standards
DIN 6499, DIN 69871
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Series
ER40
Description
Collet Chuck, Taper Size DV50, Projection 150 mm, ER40