  • Mfr # 25ERTC100080M
  • Zoro # G3592125
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Collet Series
ER25
Includes
10" 3-Jaw Scroll Chuck With Top Reversing Jaws, 12" Face Plate 5Pc, Quick Change Tool Post Set, Follow Rest, Large Capacity Steady Rest With Ball Bearing Tips, Fully Integrated Coolant System, Full Length Splash Guard And Coolant Return, Large Easy To Use Foot Brake, Articulating Led Work Lamp, Electronic Chuck Key Holder, Fitted Top Mats To Hold Tooling, Centrally Located Controls With Jog Button, Threading Dial, Mounting Pads And Levelers, Live Center, Tolerance Test Certificate, Tool Box And Adjusting Tools, E-Stop On Carriage For Added Safety
Overall Length
34.00mm
Coolant Fed
Non-Coolant Through
For Use With
Can be Used in All Standard ER Collet Chucks
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
25ERTC100080M
Country of Origin
Switzerland
Dimensions
Overall Length
34.00mm
Clamping Hole Length
25.00mm
Max. Bore Dia.
25.80mm
Max. Body Dia.
26.00mm
Head Dia.
26.00mm
Size Increments
0.13mm
Details
Item
Collets
Collet Series
ER25
Includes