  • Mfr # SS12DL12120M
  • Zoro # G3561851
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
End
Single End
Taper Size
DL12
Dimension Type
Metric
Bore Dia.
11.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS12DL12120M
Country of Origin
United States
Dimensions
Taper Size
DL12
Dimension Type
Metric
Bore Dia.
11.50mm
Nose Dia.
11.50mm
Overall Length
120.00mm
Shank Dia.
12.00mm
Shank Length
113.50mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
End
Single End
Item
End Mill Holder
Projection
120.00mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL12, Bore Dia. 11.50mm, Projection 120.00mm, Nose Dia. 11.50mm, Measurement System Metric