  • Mfr # SS20DL12200M
  • Zoro # G3558309
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Taper Size
DL12
Bore Dia.
11.50mm
End
Single End
Projection
200.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SS20DL12200M
Country of Origin
United States
Dimensions
Taper Size
DL12
Bore Dia.
11.50mm
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
11.50mm
Overall Length
200.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Shank Length
151.5700mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
Item
End Mill Holder
End
Single End
Projection
200.00mm
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL12, Bore Dia. 11.50mm, Projection 200.00mm, Nose Dia. 11.50mm, Measurement System Metric