  • Mfr # SS40DL32250M
  • Zoro # G3560275
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Taper Size
DL32
Bore Dia.
31.00mm
End
Single End
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
250.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SS40DL32250M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Taper Size
DL32
Bore Dia.
31.00mm
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
31.00mm
Overall Length
250.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
198.9400mm
Details
End
Single End
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
250.00mm
Item
End Mill Holder
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL32, Bore Dia. 31.00mm, Projection 250.00mm, Nose Dia. 31.00mm, Measurement System Metric