  • Mfr # BTKV50BEM40120M
  • Zoro # G3736693
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
120.00mm
Standards
DIN 1835/B
Nose Dia.
89.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BTKV50BEM40120M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
BTKV50
Nose Dia.
89.50mm
Overall Length
8.7323mm
Shank Dia.
2.7500
Shank Length
103.3000mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
120.00mm
Standards
DIN 1835/B
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size BTKV50, Projection 120.00mm, Nose Dia. 89.50mm, Measurement System Metric