  • Mfr # BT40EM062255
  • Zoro # G3813185
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Dimension Type
Decimal Inch
Projection
2.5500 in
Nose Dia.
1-5/8 in
Standards
JIS B6339
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BT40EM062255
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Decimal Inch
Nose Dia.
1-5/8 in
Taper Size
BT40
Overall Length
5.1248 in
Shank Dia.
1.7500"
Shank Length
2.6535"
Details
Coolant Fed
Coolant Through
Item
End Mill Holder
Projection
2.5500 in
Standards
JIS B6339
Measurement System
Inch
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size BT40, Projection 2.5500 in, Nose Dia. 1-5/8 in, Measurement System Inch