  • Mfr # BT50BST12137M
  • Zoro # G3560880
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
21.00mm
Projection
137.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT50BST12137M
Country of Origin
Denmark
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
21.00mm
Overall Length
9.4020mm
Shank Dia.
2.7500
Shank Length
104.8000mm
Item
End Mill Holder
Projection
137.00mm
Standards
JIS B6339
Max. Speed
15,000 RPM
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size BT50, Projection 137.00mm, Nose Dia. 21.00mm, Measurement System Metric